Něco málo o houbách

Houby a jejich léčivé účinky

Houby jsou velmi bohaté na vitamíny a minerály, což z nich tvoří velmi vhodný prostředek na posílení imunity. Tato vlastnost se hodí zejména na podzim, kdy musíme čelit nejrůznějším nástrahám v podobě virů a nachlazení.

Posílení imunity však není jediná jejich silná stránka. Pro osoby s vysokým cholesterolem jsou výborným prostředkem, neboť obsahují vitamíny B2 a B3, které jeho hodnotu snižují.

Houby obsahují vysoké procento vody a skoro žádné kalorie. Pokud si je zrovna neobalíte jako řízek a neusmažíte, můžete je konzumovat i při redukční dietě.

Jíst houby je vhodné i v případě problémů se srdcem. Hřiby nebo lišky mají v sobě nízký obsah sodíku a spoustu draslíku – jsou vhodné pro osoby s vysokým krevním tlakem, který snižují.

Nové výzkumy dokázaly spojitost mezi houbami a rakovinou. Ukázalo se, že díky velkému obsahu selenu snižují riziko rakoviny prostaty. Selen je totiž velmi účinný antioxidant a ve spojení s vitamínem E snižuje množství škodlivých radikálů v našem těle.

Hlíva ústřičná-Pleurotus ostreatus

Pro svůj komplexní preventivní účinek a schopnost zvyšovat odolnost vůči různým stresorům můžeme hlívu zařadit mezi drogy s adaptogenním účinkem.

Glukany dělají zázraky s naší imunitou

Hlíva ústřičná získala svůj název podle zbarvení, které připomíná ústřice. Je to houba, která roste běžně i u nás. Nejenže je velmi chutná a proto žádaná v kuchyni, ale také je léčivá. Obsahuje vitamíny, stopové prvky, mastné kyseliny, minerály, ale hlavně čím dál vyhledávanější glukany.

Glukany podporují náš imunitní systém, stimulují tvorbu protilátek proti bakteriím, plísním a virům. Jde o přírodní posilovač imunity, který můžeme užívat dlouhodoběji bez obav z nežádoucích vedlejších účinků.

Mnoho imunologů považuje glukany extrahované z hlívy za nejúčinnější stimulant imunity. Osvědčují se i v případech, kdy selhala klasická léčba. Glukany se dají získat i z jiných zdrojů, třeba z kvasinek, ale hlíva je jejich přirozený a bohatý zdroj.

Považuje se za houbu dlouhověkosti , to se ví díky tradiční čínské medicíně už dávno.

Hlívá pomáhá se snižováním hladiny cholesterolu i cukru v krvi, můžou ji konzumovat také diabetici. Pozitivně ovlivňuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, posiluje cévní systém, a tím pomáhá předcházet srdečně-cévním chorobám.

Za nálepkou "houba dlouhověkosti" také stojí vitaminy a obecně antioxidanty, které lze označit za elixíry mládí. Rovněž se uvádí, že svědčí svalům, šlachám a kloubům, dokáže pomoci s regenerací buněk. Zlepšuje metabolismus a pomáhá eliminovat únavu a stres.

Hlíva, latinským názvem Pleurotus ostreatus, je cizopasná dřevokazná houba, kterou v přírodě naleznete na jaře nebo na podzim na kmenech většiny druhů listnatých stromů.

V současné době se již tato houba pěstuje na speciálně upravené slámě. Pokud pěstitel dodrží pečlivě celý návod k pěstování, který je napsán u sadby, vyroste hlíva i největším začátečníkům.

Hlíva ústřičná je úplným elixírem zdraví a mládí, má nejeden léčivý účinek. Je známá věc, že mezi houbaři, kteří často konzumují hlívu, jsou mnohé choroby doslova vzácností - patří mezi ně nemoci srdce a cévní soustavy, oslabení imunitního systému a dokonce i rakovina. Hlíva vděčí za své takřka zázračné vlastnosti unikátnímu koktejlu látek, hlavně pak glukanu. Sběr některých druhů hlívy (pouze jeden je jedovatý) se tedy vyplatí. Je to navíc houba velice chutná, ze které se dají snadno připravovat vynikající pokrmy.

Hlíva obsahuje řadu pro tělo nezbytných látek jako např. vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, D, C, K, proteiny, steroly a řadu stopových prvků (Fe, K, P, Na, Zn, Se, Cr, Cu, B, I), 18 mastných kyselin, proteiny, aminokyseliny, steroly; mevinolin (lovastatin).

Jednou z velmi prospěšných látek obsažených v hlívě je pleuran. Jedná se o fungální beta-1,3-D-glukan, což je v podstatě polysacharid složený z glukózových jednotek s imunomodulačním účinkem. Když lidský organizmus dostane glukanový příděl, mimořádně se povzbudí často "lenivý" imunitní systém a tělo si vytvoří dostatek protilátek proti mnoha
nemocím.

Zahraniční vědci už prokázali, že glukan je účinný např. při snižování cholesterolu a úpravě krevního tlaku (nemoci srdce a cévní soustavy), úpravě cukrovky, má antialergické účinky, mimořádné protinádorové efekty a dnes i velmi žádaný radioprotektivní účinek při zeslabování ozónové vrstvy. V Japonsku se běžně užívá glukan hlavně jako preventivní látka proti rakovinným onemocněním vyvolaným radioaktivním zářením. Při onemocnění kloubů mají preparáty z hlív zmírňující a uklidňující účinek. Klinickými zkouškami byl zjištěn zajímavý účinek - odstraňování bradavic virového původu a zastavení jejich opakovaného růstu.

Nezanedbatelný je i obsah látek, které jsou odolné trávicím enzymům. Tyto látky mají schopnost na sebe vázat některé látky střevního obsahu a tak zabraňují jejich nežádoucímu působení na střevní stěnu. Zabraňují a brzdí vstřebávání těchto látek do krevního oběhu. Škodlivé reziduální látky se pak pomocí houbové vlákniny urychleně vyloučí stolicí. Touto cestou například pomáhá houbová vláknina obsažená v hlívě odstraňovat z těla mnohé jedovaté látky i zplodiny rozkladu cholesterolu (žlučové kyseliny), kterým se přisuzuje karcinogenní účinek na stěnu tlustého střeva.

Nezanedbatelný je i obsah minerálních látek v plodnicích hlív. Velmi vysoké je zastoupení draslíku, zatímco koncentrace sodíku je v hlívách minimální. Toho lze využít v dietě osob trpících vysokým tlakem a některými srdečními chorobami. Hlíva obsahuje velké množství fosforu a různé mikroelementy (zinek, selen, chrom, měď, bór, jód) jejichž biologický význam doceňuje až současná nauka o výživě.

Hlíva ústřičná působí blahodárně:

  • na regeneraci jater a prevenci proti jejich přetučnění, nebo jinému poškození
  • účinně snižuje hladinu krevních lipidů (látek tukové povahy), tedy snižuje hladinu cholesterolu a příznivě působí na krevní tlak
  • má důležité místo ve stravě při pankreatických, jaterních nebo žaludečních problémech při pozorné a správné úpravě (pouze lehká tepelná úprava - mírné vaření nebo dušení)
  • působí antibakteriálně, antivirově a zejména protinádorově

Více zde: https://www.lecive-houby.eu/medicinalni-houby-v-lecbe-nemoci/hliva-ustricna1/

Další účinky hlívy

• snižuje cholesterol
• upravuje trávení - podporuje peristaltiku střev
• chrání srdce a cévy
• působí proti hemeroidům
• zmírňuje ekzémy
• proti ztuhlosti kloubů, svalů a šlach
• snižuje hladinu cukru v krvi
• odstraňuje bradavice virového původu a zamezuje jejich návratu
• zmírňuje chronické infekce a záněty

Glukany posilují imunitu, ale také:

  • Zvyšují tvorbu červených krvinek
  • Zlepšují metabolismus
  • Čistí střeva
  • Zbavují nás nebezpečných volných radikálů
  • Urychlují regeneraci buněk
  • Zpomalují stárnutí
  • Mírní negativní účinky ozařování a působí preventivně proti rakovině
  • Snižují hladinu cholesterolu v krvi
  • Bojují s alergiemi
  • Mají příznivý vliv na krevní tlak
  • Zmírňují únavu

Tato léčivá houba nemá žádné nežádoucí účinky, kterými by nás mohla poškozovat. Je však potřeba myslet na to, že do sebe natahuje toxiny z okolí, proto bychom ji neměli sbírat u silnic nebo v jinak znečištěném prostředí.

Žampion

Žampiony jsou super potravinou s nízkou kalorickou hodnotou, která pořádně ale zasytí. Jsou těžko stravitelné. Jsou bohatým zdrojem bílkovin, železa, draslíku, selenu, fosforu, vit. B a D. Našemu zdraví přispívají tím, že zlepšují průběh cukrovky a dají se použít jako prevence proti obezitě, nezdravé pleti, srdečním chorobám a nedostatku energie. Posilují imunitu.

Zahraniční vědci objevili v žampiónu Z-faktor II. Tato látka snižuje krevní cukr a žampion je tedy velice vhodnou potravinou pro diabetiky. Žampion je účinný proti kornatění tepen, jeho antibiotické (agaritin, komprestin) a antibakteriální účinky nejsou pro svět vědy novinkou. Díky chemickému rozboru víme, že žampion obsahuje minerály vápník, fosfor, draslík a hořčík a vitaminy skupiny B, C a D. Syrový, neloupaný žampion je pomocníkem v boji s rakovinou a alergiemi. Kojící maminky uvítají posílení tvorby mléka. Žampiony posilují imunitu, zklidní kopřivku, ekzémy a kožní alergie.

Zdravotní výhody, které přináší žampiony

Mnohé studie naznačují, že rostoucí spotřeba přirozeně pěstovaných potravin, jako jsou například žampiony, snižuje riziko chorob označované za světové, těmi je obezita, cukrovka, srdeční choroby, nezdravá pleť a nedostatek energie.

Mají houby vliv na prevenci rakoviny?

Žampiony obsahují stejně vysokou antioxidační kapacitu jako má například mrkev, rajčata, zelené a červené papriky, dýně či zelené fazolky. Selen je minerál, který není k dispozici ve většině druhů ovoce a zeleniny, ale je obsažen v houbách. Hraje roli při funkci jaterních enzymů a pomáhá při detoxikaci některých sloučenin rakovinotvorných enzymů v těle. Navíc selen brání zánětu a také snižuje růst nádorů. Vitamin D v houbách také zabraňuje růstu nádorových buněk.

Vliv na cukrovku?

Studie ukazují, že u 1. typu diabetiků, kteří konzumují vysoký obsah vlákniny dochází k postupnému snižování glukózy v krvi, u 2. typu diabetiků dochází také k zlepšení hladiny krevních cukrů, tuků a hladiny inzulínu. Jeden šálek grilovaných žampionů obsahuje asi 3 gramy vlákniny. Denní dávka vlákniny by měla být okolo 30 g za den.

Zdravé srdce

Vlákniny, draslík a vitamín C obsažený v houbách přispívá kardiovaskulárnímu zdraví. Draslík a sodík také regulují krevní tlak. Žampiony vás tedy ochrání před vznikem vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních onemocnění.

Posílení imunity

Selen obsažený v houbách pomáhá posilovat imunitu. Vlákna, která najdete jen v buněčných stěnách hub, stimulují imunitní systém v boji proti rakovinnému bujení. Beta-glukan je typem vlákniny, která se stala důležitým předmětem mnoha studií, které zkoumají její vliv na zlepšování cholesterolu v krvi. Účinně snižuje riziko obezity a posiluje imunitu.

Udržování hmotnosti a pocit sytosti

Vláknina hraje důležitou úlohu v regulaci tělesné hmotnosti tím, že funguje jako objemové činidlo v trávicím systému. Houby obsahují dva druhy vlákniny v jejich buněčných stěnách, beta-glukanu a chitinu, které zvyšují pocit sytosti a snižují chuť k jídlu, takže se budete cítit plnější déle a tím snížíte svůj příjem kalorií.

Nutriční obsah hub

Houby mají přirozeně nízký obsah sodíku, tuku, cholesterolu a kalorií a často jsou označovány za superpotravinu. Kromě toho, že poskytují základní výživu, pomáhají zabránit chronickým onemocněním a v důsledku přítomnosti antioxidantů a prospěšných dietních vláken, jsou zdraví velice prospěšné. Jeden šálek nasekaných či na plátky upravených hub obsahuje 15 kalorií, 0 g tuku, 2,2 g bílkovin a 2,3 g sacharidů. I když existuje více druhů hub, většina obsahuje stejné množství živin na porci, bez ohledu na jejich tvar a velikost.

CO ŽAMPIONY OPRAVDU DOKÁŽOU?

  • snižují krevní tlak a redukují riziko mozkové mrtvice
  • chrání srdce, podporují tvorbu červených krvinek
  • podílejí se na dobrém trávení
  • pozitivně ovlivňují kvalitu pleti a nervový systém
  • mají antioxidační účinky
  • stimulují imunitní systém
  • působí preventivně na všechny druhy hormonálně ovlivnitelných druhů rakoviny - rakoviny prsou, prostaty, vaječníků apod.

Šii take

další názvy: Houževnatec jedlý, Lentinus edodes, Xiang gu, Shiitake

Šiitake používá čínská medicína přes 2000 let a její zdravotní benefity byly už i vědecky dokázáno. Houba aktivizuje imunitu, působí protivirově a protinádorově, brzdí růst některých nádorů, snižuje hladinu cholesterolu a působí tonizačně na játra. V Japonsku se extrakty z ní dávají pacientům, kteří podstoupili chemoterapii a pacientům trpících Aids. Houba bojuje proti civilizačním chorobám, jako jsou vysoký krevní tlak a cukrovka. V tradiční čínské medicíně se užívá 6 až 16g sušené houby, nebo 90g čerstvé, připravuje se z ní polévka, která se ji 3x denně. Tato jedlá houba je dřevokazná, pěstuje se na dubech nebo kaštanech, které se naočkovali podhoubím. Houba se sbírá, když kůže na spodní straně kloboučku praskne a objeví se lamelky, ale okraj kloboučku je ještě zlehka stočený. Mezi významné látky, které obsahuje patří vitamin D, vitamíny skupiny B, niacin - B3, glukan lentinan, eritadenin. Dnes se šiitake pěstuje i u nás. Je zajímavé, že v Japonsku je lentinan, který obsahuje houba shiitake, registrován jako lék.

Odedávna se používala k léčení, zdravotní prevenci a též jako elixír mládí a dlouhověkosti, nebo na výrazné posilnění imunity při prochladnutí, ale i nádorových chorobách, při slabosti a vyčerpání na opětovné získání energie, na podporu činnosti jater, ledvin, při slabém krevním oběhu a na snížení vysokého krevního tlaku. Velmi významný je její léčebný účinek u několika druhů rakoviny, při artróze, poruchách metabolizmu tuku, zvýšené hladiny kyseliny močové a při ztučnění jater. Šiitake se stala léčebně nejperspektivnější houbou vůbec, dokonce se stala funkční léčivou potravinou. Preventivní i léčebný účinek má denní konzumace 10 g této sušené houby nebo 100 g čerstvé houby.

Účinek:

  • posiluje ochranný systém a potenci
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku, ale nízký tlak nezvyšuje
  • snižuje možnost vzniku migrény, alergie a chronické únavy
  • zmírňuje kloubní potíže a chrání klouby
  • příznivě působí při nachlazení, na bolesti hlavy
  • ochraňuje pokožku a snižuje možnost vzniku akné
  • chrání zuby před zubním kazem
  • očišťuje organismus a krev od toxických látek především chemického původu, pocházejících z potravin obsahující konzervační přísady a z nadměrného užívání chemických léků, alkoholu a nikotinu
  • čistí trávicí trakt, játra a střeva, má vynikající výsledky při léčbě jater (cirhóza, hepatitida) a trávicího systému (léčba žaludečních vředů)
  • eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitální infekční onemocnění
  • protinádorové a radioprotektivní účinky

Více zde: https://www.lecive-houby.eu/medicinalni-houby-v-lecbe-nemoci/shiitake/

Reiši

další názvy: Lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum, Ling zhi, Reishi, elixír věčného života Reishi

Reiši je známá jako božská houba nesmrtelnosti a dlouhověkosti. Toto pojmenování nemá náhodou, v tradiční čínské medicíně je velmi ceněna a jako lék se používá již přes 4000 let. Reiši obsahuje množství pro tělo prospěšných látek, dodává energii, vitalitu, zklidňuje nervy a posiluje srdce. Přisuzují se jí protizánětlivé, antibakteriální účinky, a účinky na podporu imunity. Houba se uplatňuje při léčení různých druhů rakoviny, kdy pomáhá očistit tělo od toxinů a také posílení imunity a na zmírnění nežádoucích účinků radioterapie či chemoterapie. V neposlední řadě tiší kašel, používá se při léčení chronické astma, AIDS, při vysokém krevním tlaku, ale i při zdolávání stresu, chronické únavě, či padání vlasů. Je druhem příchytné konzolovitě houby, původem z Dálného východu. Kromě glukanů se v reiši nacházejí i imunoproteidy a nukleosidy. U nás je lesklokorka klasifikována jako nejedlá.

Číňané Reishi považují za cennější než ženšen. Nejvíce účinných látek má červená houba Reishi, která se pěstuje 10-12 měsíců na dlouhých dubových kmenech (Duanwood Red Reishi) zapuštěných v zemi rostoucí v Číne v horské oblasti Jiangshan


V Reishi se nachází více než 140 triterpenoidů. Společně s polysacharidy jsou tahounem síly a ochrany imunitního systému. Studie prokázaly, že triterpenoidy obsažené v Reishi chrání DNA před poškozením způsobenou radiací i při vysoké dávce. Vysoký obsah organického germánia v Reishi, přičemž Reishi má nejvíce organického germánia ze všech "rostlin", zvyšuje až 1,5 krát příjem kyslíku krví, čímž zlepšuje okysličování tkání.

Ve starověkých čínských lékařských textech byla Reishi hodnocena jako zvláště prospěšná pro nemocné, patřící do zvláštní třídy léčiv známých jako "tonizující byliny". Jedná se o látky v nich považované za tak základní a důležité pro celkové zdraví, vitalitu a kvalitu života, že jsou předurčeny k tomu, aby se užívaly denně pro své četné výhody, jak nemocnými, tak i pro prevenci. Z asi 50 tonizujících bylin uznávaných v tradiční čínské medicíně je Reishi považována za jednu z nejposvátnějších a vysloužila si fantasticky znějící jména jako Houba nesmrtelnosti a Houba duchovní energie.

Již v dávných časech se z hub připravoval čaj, aby se koncentrovaly jejich prospěšné vlastnosti. Dá to totiž zdravý rozum, že než jíst ty tvrdé, nestravitelné houby celé, je lepší získat z nich účinné látky extrakcí. Jedinou vyjímku tvoří spór, který lze získat z Reishi, který má v řadě oblastí účinek vyšší než extrakt.

Konzumace leskokorky - účinek na zdravotní problémy

  • Konzumace lesklokorky je vhodným prostředkem při vysokém krevním tlaku, snižuje hladinu cholesterolu, je prevencí trombogeneze a rozpouští krevní sraženinu. Triterpenoidy přispívají také k ochraně cév před aterosklerózou tím, že brání agregaci krevních destiček. U osob trpících hypertenzí snižuje viskositu krve a krevní plasmy. Také tlumí vedlejší účinky léků pro snižování krevního tlaku.
  • Velmi účinnou se lesklokorka ukázala v případě léčby plicních chorob a srdce. Během klinických pokusů byl 2 000 pacientům, trpícím chronickou bronchitidou, podáván prášek z plodnic lesklokorky v sirupu. Již po 2 týdnech se u 60-90 % pacientů projevilo zlepšení zdravotního stavu a zvýšení chuti k jídlu. Zejména dobře reagovali na léčebnou kúru starší pacienti a astmatici.
  • Lesklokorka neboli reishi se řadí mezi adaptogeny, které pomáhají zvyšovat odolnost vůči nepříznivému prostředí, stresu, úzkostem či únavě.

Každodenní konzumace extraktů houby Reishi všeobecně přispívá k udržení dobrého stavu organizmu. Houba Reishi účinkuje i na nejslabší a nejchoulostivější místa lehce nemocného člověka; u skutečně nemocného potom problém zachycuje v jeho kořenech a umožňuje uzdravení.

Více zde: https://www.lecive-houby.eu/medicinalni-houby-v-lecbe-nemoci/reishi-ganoderma/

Maitake

další názvy: trsnatec lupenitý, Grifola frondosa, Trstnatec, Tančící Houba

Maitake je jedlá houba z čeledi vejárovcovitých. Ačkoli původem je z Asie, dnes se vyskytuje i v Severní Americe. Maitake obsahuje množství vitamínů jako jsou B2, B5, ale i vlákninu, niacin, aminokyseliny, z minerálů je v ní zastoupen draslík, vápník, hořčík. Významná je pro obsah beta-glukanu - unikátního polysacharidu schopného podporovat obranné reakce organismu proti bakteriím a parazitům. Proto se maitake používá při léčení rakoviny, na bujení nádorů, podporu imunity, ale i při cukrovce 2. typu.

Maitake je bohatá na betaglukany (hlavně beta-(1,3)-D-glukan a beta-(1,6)-D-glukan) glykoproteiny, antioxidanty - vitamín C, ale také vitamín B2 (riboflavin), B5 (kyselina pantothenová) a ergosterol (provitamín D), minerální látky jako draslík, hořčík a vápník. Nechybí ani polysacharid chytin, aminokyseliny, fenoly nebo flavonoidy.

Maitake je v Japonsku velice uznávaná houba se stimulujícími účinky na zdraví člověka. Ze všech léčivých hub má prý nejsilnější protirakovinové a imunitu podporující účinky a výborně působí při léčbě vysokého tlaku. Používá se hojně k výrobě léků a je velmi vhodné ji občas zařadit do stravy jako prevenci.


Čaga sibiřská.

Pomáhá při léčbě rakoviny a krotí záněty

Čaga sibiřská neboli rezavec šikmý patří mezi choroše. Léčitelé ji skloňují ve všech pádech.

Roste pouze na kmenech březových stromů, které se nacházejí na Sibiři a v různých dalších studených oblastech planety, jako je severní Kanada a Aljaška. To je čaga. Ve formě čaje (jemného prášku) od ní můžete očekávat neutrální zápach a "dřevěnou" chuť. Komu moc "nejede", ten si do ní přidává lžičku medu nebo kapku citronové šťávy. A proč je vůbec v lidovém léčitelství i ve světě medicíny tenhle parazit tak známý? Tohle udělá s vaším tělem!

Pomáhá řídit stres

Čaga sibiřská je považována za adaptogenový nápoj, což znamená, že pomáhá tělu lépe se přizpůsobovat stresu a tím snižovat jeho škodlivé účinky. Pochopitelně, že k tomu, abyste se cítili dobře, nestačí jeden šálek. Čaj je nutné popíjet pravidelně, nebo minimálně do zlepšení psychického stavu.

Krotí záněty

Protizánětlivé vlastnosti tohoto bylinného nápoje pomáhají při řešení zdravotních problémů spojených s chronickým zánětem, jako jsou srdeční onemocnění a revmatoidní artritida.


Snižuje riziko onemocnění srdce

Když už se hovoří o rezavci šikmém, nelze nezmínit jeho dopad na snížení špatného cholesterolu. I to se v současnosti nesmírně hodí.

Pomáhá při léčbě rakoviny

Čaga je vyloženě nabitá antioxidanty a protirakovinnými látkami, proto její pravidelná konzumace může pomoci snížit riziko vzniku rakoviny. Zároveň ji odborníci doporučují přímo při léčbě již vzniklého onemocnění.

Podporuje mladou pokožku

Díky antioxidantům, které jsou hojně přítomny v každém šálku tohoto čaje, se pleť brání proti poškození škodlivými volnými radikály. To znamená méně vrásek....

Zlepšuje trávení

Konzumace rezivce šedivého pomáhá tělu těžit z výživných látek, protože tento čaj vyrobený z parazitující houby zlepšuje proces trávení. Akorát pozor. Pokud užíváte čagu nebo jiný bylinný nápoj, je dobré o tom vyrozumět svého lékaře, zvlášť v případě těhotenství, užívání léků nebo nepříznivé diagnostiky zdravotního stavu.

Čaga, využití podle tradiční čínské medicíny a soudobých výzkumů:

  • posílení imunity
  • antivirové a antibakteriální účinky (mimo jiné HIV)
  • zánět žaludku, dvanácterníku či střev
  • rakovina žaludku
  • rakovina prsu a děložního čípku
  • onemocnění slinivky a sleziny
  • žaludeční vředy
  • hepatoprotektivní účinek - chrání jaterní buňky před poškozením toxickými látkami a zlepšuje funkci jater - zánět a rakovina jater
  • cukrovka - snižuje hladinu glukózy a zvyšuje hladinu inzulinu
  • léčba lupénky, ekzémů a dalších kožních onemocnění
  • autoimunitní onemocnění
  • Crohnova choroba
  • posílení nervového systému - inhibuje enzym acetylcholinesterázu v mozku a zlepšuje kognitivní funkce jako paměť a učení
  • analgetický účinek (snižuje bolest)

Více zde: https://www.lecive-houby.eu/medicinalni-houby-v-lecbe-nemoci/caga-sibirska/

© 2022 Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky