Zázračná rostlinka-pampeliška

Smetanka lidově nazývaná pampeliška (mléč, mlíčí, hadí mlíčí, plečka, kašinec), patří v České republice mezi nejznámější a nejrozšířenější druhy rostlin. Nejenže roste téměř všude, ale zná doslova každé malé dítě.

Zázračná rostlinka-pampeliška

Celá rostlina smetanky obsahuje bílé hořké mléko. Sbírá a suší se jak nať, tak i kořen.
Pampeliška zlepšuje trávení a látkovou výměnu (zvláště za syrova), je močopudná, podporuje funkci žlučníku a jater.
Když pampelišky kvetou, doporučují léčitelé každý den utrhnout nějaký ten květ a sníst ho – právě na pročištění jater.
Na snížení (stabilizaci) krevního cukru zase sem tam pojíst pár stvolů. Ze začátku chutnají hořce, ale za chvíli dostanou příchuť lískových oříšků.

Někdo ji považuje za nepříjemný plevel, jiný na ni nedá dopustit! Poznejte s námi léčivé účinky jednotlivých částí pampelišky lékařské. Cenné léčivky, která pročišťuje organismus a blahodárně působí na lidské tělo.

Pampelišky jsou vytrvalé plevelné byliny vysoké 5-40 cm, s houževnatým zásobním kořenem. Listy tvoří přízemní růžici. Květenství vyrůstají z listové růžice na dutých stvolech a tvoří je zářivě žluté květní úbory. Květní úbory jsou tvořeny až z 200 jednotlivých jazykových květů.

Kvetou od dubna do srpna, plodem jsou nažky s bílým padáčkovitým chmýřím, díky kterému se semena velmi snadno šíří větrem na velké vzdálenosti. Celá rostlina je prostoupená mléčnicemi, které při utržení roní bílou hořkou šťávu - latex, zanechávající po zaschnutí na kůži tmavé skvrny.

Sklizeň pampelišky lékařské

Pampeliška je rostlina, která se upotřebuje celá od kořene po květy. Doba sběru se u jednotlivých částí ale trochu liší.

Listy se sbírají nejlépe ještě před květem, je ale možné je sklízet po celou dobu vegetace. Používají se v lékařství, gastronomii a také jako potrava králíků.

Kořeny se sbírají na jaře a na podzim, dají se konzumovat čerstvé nebo se suší. Před použitím se pečlivě očistí a nakrájí nadrobno. Sklízí se tak, že se jednoduše vyryje ze země zahradnickou lopatkou či jiným nástrojem. Po vyrytí se odstraní nať a kořeny se omyjí vodou a zbaví od nečistot kartáčkem. Po očištění se kořeny musí ihned dále zpracovávat. Používá se v především v lékařství.

Stvoly a květní úbory se sbírají po dobu květu. Sesbírané stvoly i s úbory se umyjí a poté se od sebe oddělí. Stvoly se dají konzumovat syrové, mají hořkou chuť. Obojí se používá v lékařství či gastronomii.

Kořen zničí nádorové buňky

Kořen obsahuje nejvíce účinných látek. Je plný vitamínů A, B, C, D a obrovským zdrojem křemíku, draslíku, vápníku, manganu a dalších minerálních látek. Ideální doba pro jeho sběr je na začátku jara nebo během podzimu, kdy je obsah prospěšných látek nejvyšší.

Očištěný kořen můžete nasekat a přidat do salátu, můžete ho zamrazit, naložit do lihu, nebo ho můžete usušit a rozemlít na jemný prášek, kterým lze nahradit kávu. Zbaví vás únavy a dodá vám energii.

Pravidelné užívání kořene v jakékoliv podobě, avšak s mírou, pročišťuje krev, napomáhá správnému trávení a navrací chuť k jídlu, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zlepšuje činnost srdce, a dokonce dokáže bezbolestně rozpustit malé ledvinové kamínky. Pomůže v boji s rakovinou, dnou a revma.


Když jsou kořínky suché, a to i ty nesilnější, můžete je mechanicky nadrtit.  Osvědčilo se rozbít je na hrubší drť v mixéru se skleněnou nádobou, kterou kořínky neodřou. Tuto hrubší drť je třeba následně domlít na co nejjemnější prášek, ideálně v tříštivém kávomlýnku. Takto zpracovaný kořen můžete skladovat v dóze s uzávěrem, případně v plátěném sáčku.

Užívání tohoto prostředku je mimořádně jednoduché: stačí 2x denně užít 2-4 gramy prášku, ideálně rozdělené do dvou dílčích dávek. Můžete ho například nasypat do džusu, nebo přimíchat do obyčejné vody a vypít.

Pampeliškový prášek má jedinečné léčivé vlastnosti. Rostlina excelentně stimuluje tvorbu trávicích šťáv, podporuje tvorbu žluče a čistí játra, současně čistí žlučník i žlučovody, pomáhá slinivce i střevům, silně detoxikuje organismus, dokonce i po konzumaci jedů, snižuje bolest slinivky a žlučníku, celkově uvolňuje křeče v zažívacím traktu a mírní pocit hladu.


Listy pro játra


Listy pampelišky, zejména ty čerstvé mladé, jsou skvělým doplňkem do salátů. Chutí totiž připomínají tak trochu rukolu. Navíc tím prospějete játrům. Největší sílu mají ještě v době, kdy nejde pampeliška do květu. Čerstvé listy obsahují velmi důležité vitaminy a minerály, například vitamin B6, thiamin, riboflavin, vitamin C, železo, vápník, draslík, kyselinu listovou, hořčík nebo mangan.

Stvoly proti únavě

Cítíte-li se poslední dobu často unaveni a bez energie, stáhněte po stvolu pampelišky. Denně si dopřejte 5 - 6 stvolů po dobu čtrnácti dnů a budete překvapeni. Kromě únavy pomáhají stvoly také při cukrovce. Lidé trpící touto nemocí by si pampeliškové stvoly měli dopřávat denně po celý čas, kdy pampeliška kvete. Čerstvé stvoly údajně mohou bezbolestné rozpustit žlučníkové kameny, regulují činnost jater a žlučníku.

V Evropě byl kořen pampelišky používán mnohá staletí ke zlepšení jaterních funkcí, ke snížení cholesterolu, snížení krevního tlaku, ke snížení tělesné váhy u obézních lidí a k léčbě nemocí žlučníku. Je popisován jako diuretikum, laxativum nebo antidiabetikum ke snížení vysokého plasmatického cukru. Bývá také využíván při dalších podmínkách včetně infekčních nemocí (zvláště virová onemocnění), dále zácpy a revmatismu, čímž se využívá jeho antioxidační a protizánětlivé aktivity.

V lidové medicíně se používá pampeliška při zánětech vylučovací soustavy, konkrétně při zánětech močových cest a ledvinových kamenech. Má také zvyšovat tvorbu žluči a rozpouštět žlučové kameny . V evropské lidové léčbě se z mnoha dalších dochovalo využití kořene pampelišky jako výborného diuretika a prostředku při zažívacích poruchách.

Kořen,listy i květy pampelišky jsou jedlé a vysoce výživné. Pampeliška je bohatým zdrojem vitamínů A, C, D a B komplexu. Je dokonce bohatá na minerály,jako je zinek, železo, vápník, hořčík a draslík. Skvělé je, že tuto bylinu lze snadno začlenit do každodenní stravy. Mírně hořká chuť listů pampelišky se hodí do salátů, polévek i pečených pokrmů. Kořeny pampelišky můžete pro změnu svařit jako náhražku čaje nebo kávy.

1.Kořen pampelišky pomáhá při hubnutí

Kořen pampelišky je velmi přínosný pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Fyto chemikálie v pampelišce nabízejí diuretické a laxativní výhody, které pomáhají zvýšit objem a frekvenci močení. To pomáhá zbavit se přebytečné vody v těle. Studie z roku2009, publikována v časopise Journal of Alternative Medicine prokázala, že extrakt z kořene pampelišky zvyšuje objem močení pět hodin po požití.Navíc, kořen pampelišky potlačuje chuť k jídlu a podporuje odbourávání tuku a cholesterolu. Má také velmi málo kalorií. Stačí pít čaj z kořene pampelišky 2 až 3 krát denně. Můžete také přidávat čerstvé zelené listy pampelišky do salátů nebo polévek. Není dobré používat tuto rostlinu dlouhodobě. Může také nepříznivě reagovat s některými léky,proto je dobré poradit se před jejím používáním s lékařem.

2.Podporuje zdraví jater

Kořen pampelišky funguje jako silné jaterní tonikum, a proto je považován za velmi efektivní pro zdraví jater. Pomáhá
metabolizovat tuk nahromaděný v játrech a podporuje správnou funkci jater.Také zvyšuje průtok žluči a pomáhá při detoxifikaci jater. Studie z různých let ukázaly, že kořen pampelišky příznivě působí proti toxicitě vyvolené paracetamolem, při prevenci a léčbě onemocnění jater způsobených obezitou a proti alkoholem indukovanému oxidačnímu stresu.

3. Má protirakovinné účinky

V nedávné studii bylo zjištěno, že kořen pampelišky má potenciál bojovat s rakovinou. Jeho antioxidační vlastnosti pomáhají tělu vyhnout se poškození buněk před volnými radikály. Kořen pampelišky je účinný při zabíjení různých druhů rakoviny v důsledku své schopnosti bojovat s volnými radikály. Studie z roku 2011, zveřejněna v Journal of Ethnopharmacology naznačuje, že extrakt z kořene pampelišky obsahuje složky, které dokážou působit proti leukemickým buňkám. Další studie ze stejného roku vyzdvihuje schopnost kořene pampelišky působit jako chemoterapeutika proti agresivní rakovině odolné proti chemii.

4.Reguluje vysoký krevní tlak

Kořen pampelišky je přirozené diuretikum,které zvyšuje močení, a to jako množství, tak i frekvenci. Nadměrné močení pomáhá při uvolňování nadměrného sodíku beze ztráty draslíku. To pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Pampeliška je bohatá na vlákninu a draslík, které pomáhají při regulaci krevního tlaku. Vláknina v pampelišce je také užitečná při snižování cholesterolu, což také pomáhá při snižování krevního tlaku, protože cholesterol je jedním z faktorů, který zvyšuje krevní tlak. Když jsou hladiny krevního tlaku a cholesterolu v krvi pod kontrolou, snižuje se riziko vzniku srdečních onemocnění.

5. Kořen pampelišky léčí močové cesty

Kořen pampelišky účinně pomáhá odstraňovat usazeniny toxických látek v ledvinách a močových cestách. Jak již bylo uvedeno výše, kořen pampelišky je velmi účinným diuretikem, které pomáhá zvyšovat objem moči i frekvenci močení. Správný výdej moči pomáhá čistit ledviny. Kromě toho má kořen rostliny dezinfekční účinky, které příznivě působí v močových cestách. To zase pomáhá při snižování a prevenci rizika infekce močových cest. Zároveň to snižuje riziko onemocnění močového měchýře.

6. Pomáhá kontrolovat cukrovku

Pampeliška může pomoci i diabetikům. Stimuluje tvorbu inzulinu z pankreatu, což udržuje hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Diuretické vlastnosti kořene pampelišky pomáhají zvýšit močení, které pomáhá při odstraňování přebytečného cukru z těla. Studie z roku 2001, zveřejněna v Journal of Ethnopharmacology hlásí,že kořen pampelišky pomáhal při snižování hladiny cukru v krvi u diabetických myší. Je však zapotřebí dalšího vědeckého důkazu.Diabetici jsou také náchylnější k onemocněním ledvin a jater a kořen pampelišky pomáhá udržovat zdravé i tyto orgány.

7. Pampeliškový kořen zklidňuje trávící soustavu

Pampeliškové kořeny, listy a květy jsou jedlé a mohou být použity pro zlepšení trávení. Tato bylina působí jako mírné projímadlo podporující trávení, stimuluje chuť k jídlu a vyrovnává přirozené a prospěšné bakterie ve střevech. To může zvýšit uvolňování žaludeční kyseliny a žluči na podporu trávení. Rovněž to zvyšuje tlak v žaludku a uvolňuje svalové svěrače mezi žaludkem a tenkým střevem, což pomáhá při správném trávení potravy. Kromě toho, vysoký obsah vlákniny zabraňuje zácpě.

8. Působí proti otokům a zánětům

Diuretické vlastnosti pampelišky pomáhají metabolizaci nadbytečných tekutin, což je skvělý lék proti otokům a zánětům v těle. Tato bylina je skvělá při léčbě zadržování vody v dolních končetinách. Kořen pampelišky obsahuje draslík, který pomáhá vyrovnávat obsah sodíku v těle.To na přispívá ke snížení otoku a zánětu v důsledku edému nebo zadržování vody. Při boji s otoky vypijte čaj z kořene pampelišky 2-3 krát denně.Čaj z kořene pampelišky pijte tak dlouho, dokud otok nezmizí. Pampelišce se vyhněte, pokud máte problémy se žlučníkem.

9. Kořen pampelišky zlepšuje zdraví kůže

Kořen pampelišky je bohatý na živiny podporující zdraví pokožky a prevenci kožních problémů. Mléčná bílá tekutina, která vytéká z pampelišky, když ji rozříznete, je pro zdraví kůže velmi prospěšná. Míza ze stonku pampelišky je velmi zásadité povahy. Navíc,má baktericidní, insekticidní a fungicidní vlastnosti. Mléčná šťáva z pampelišky může být aplikovaná přímo na kůži. Léčí svědění, pásový opar, ekzémy a další onemocnění kůže. Studie z roku 2012, publikována v časopise Peptides uvádí, že byly nalezeny tři nové peptidy v květech pampelišky, které mají vysokou antimikrobiální aktivitu proti houbovým i bakteriálním patogenům v laboratorních podmínkách. Kořen pampelišky má vynikající detoxikační, diuretické a antioxidační účinky, které jsou účinné i při léčbě akné.

10. Zlepšuje zdraví kostí

Kořen pampelišky je bohatý na antioxidanty, které pomáhají chránit před poškozením kostí,které přichází s věkem, kdy kosti slábnou a řídnou. Rostlina obsahuje vápník, který je důležitý pro růst a pevnost kostí. Nedostatek vápníku je spojen se slabými kostmi. Pokud budete pít čaj z kořene pampelišky nebo jíst listy této byliny, může se snadno vyhnout slabým kostem i zubnímu kazu. Pampeliška obsahuje i vitamín K, který rovněž hraje důležitou roli ve zdraví kostí. Tento vitamín se podílí na mineralizaci kostí, což snižuje riziko zlomenin, zejména pak u žen po menopauze, které jsou ohroženy rizikem osteoporózy.

Smetanka lékařská je  léčivá celá

Jídlo i lék. Pampeliška (Taraxacum officinale) je nejčastěji považována za otravnou rostlinu zabírající zahrady, fotbalová hřiště, okraje chodníků a trávníky. Je invazivní, všudypřítomná a historicky známá. Již domorodí Američané vařili a pili extrakt z pampelišky, aby pomohli léčit zažívací potíže, kožní onemocnění, záněty, poranění jater, onemocnění ledvin a pálení žáhy. V evropských zemích je smetánka lékařská medicínou na vysoké horečky, průjmy i cukrovku.

Leckdo si však mylně myslí, že veškeré účinné látky sídlí pouze v květech, což není pravda. Listy a kořen mají antioxidační vlastnosti. (Listy se sbírají před květem, kořeny na jaře a na podzim.) Co od nich můžete očekávat?

Podpora a stimulace trávení

Pampeliška působí jako mírné projímadlo, které podporuje trávení, stimuluje chuť k jídlu a vyrovnává přirozené a prospěšné bakterie ve střevech. Může zvýšit uvolňování žaludeční kyseliny a žluči na podporu trávení, zejména tuků.

Diuretikum

Tato superpotravina je přírodním diuretikem, které pomáhá ledvinám odstraňovat odpad, sůl a přebytečnou vodu. Díky svému působení zabraňuje mikrobům v růstu a předchází infekcím močových cest.

Čistič jater

Bylo prokázáno, že pampeliška zlepšuje funkci jater, detoxikuje je a obnovuje rovnováhu elektrolytů. To, že játra nejsou v pořádku, naznačuje chronické akné, ekzémy, kožní vyrážky, ale i špatné trávení.

Bojovník proti volným radikálům

Každá část rostliny pampelišky je bohatá na antioxidanty, které zabraňují volným radikálům v poškození buněk a DNA a zároveň zpomalují proces stárnutí. Smetanka zvyšuje antioxidační aktivitu, a podle vědců dokonce působí proti rakovině a zabraňuje jejímu šíření. Výtažek z kořene pampelišky prokázal schopnost indukovat smrt v buňkách prostaty a pankreatu. Již zmiňované listy jsou obzvláště bohaté na antioxidanty a fytonutrienty.

Regulátor hladinu cukru v krvi

Pampeliška prokazatelně pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a hladinu inzulinu. Většina z toho se děje díky její schopnosti kontrolovat hladinu lipidů a stimulovat pankreatické buňky.

Další příznivé účinky na zdraví

Chrání žlučník, reguluje krevní tlak a posiluje imunitní systém. Máte-li tedy možnost pampelišku sesbírat a zpracovat v neprašném a čistém prostředí, otevřete jí své srdce!

Zázrak na akné i opary


K vnitřnímu použití (třeba ve formě nálevu z kořene) se smetánka náramně hodí při anémii i v případě tmavých skvrn na pokožce vlivem jaterních potíží. Ovšem zabírá i na opary, ekzémy a akné. Zároveň ulehčuje tok žluči do dvanáctníku i trávení pokrmů, zlepšuje krevní oběh a snižuje hladinu glukózy v krvi. Někteří lidoví léčitelé tvrdí, že pampeliška je skvělým medikamentem na revmatismus, kornatění tepen, zánět tenkého střeva, zácpu, a dokonce i žloutenku.



Domácí pampeliškový olej na bolesti svalů

Co by jaro bylo bez pampelišek? A domácí lékárnička bez pampeliškového oleje! Ten chrání pokožku před UV zářením a zpomaluje tvorbu vrásek. Léčí také bradavice, opary, akné a křečové žíly. Vsadit na něj můžete i po bodnutí hmyzem, protože tlumí bolest a zmírňuje otoky.

Pampeliška obsahuje široký komplex minerálů i protizánětlivých antioxidantů, polyfenolů a flavonoidů, které zabraňují poškození buněk, urychlují regeneraci a uklidňují podrážděnou pokožku. Některé studie naznačují, že jedinečné složení této bylinky také chrání kůži před škodlivým UV zářením, čímž zpomaluje její stárnutí a tvorbu vrásek. Dokáže však i jiné zázraky.

Smetanka poskytuje hojivý a zároveň i dezinfekční dotek v případě řezných poranění, škrábanců a nepříjemných oděrek. Dále zmírňuje bolest po bodnutí hmyzem, ulevuje namoženým svalům a pomáhá léčit popáleniny i vyrážku způsobenou plenkami. Uplatní se také při akné, bradavicích, mozolech, otocích, křečových žilách a pigmentových skvrnách. Příznivci alternativní medicíny se domnívají, že pampeliška rovněž bělí nechtěné pihy, zbavuje oparů i lupů a podporuje růst vlasů. A všechny tyto účinky bude mít olej, který si z ní připravíte! Jakého postupu se držet?

Jednoduchý manuál, který zvládne každý

Pokud se ptáte, kolik pampeliškových květů budete potřebovat, postačí zhruba dva šálky. Nejprve je ale nechte usušit, aby dobře vyschly. Následně je vložte do čisté a důkladně vymyté sklenice a zalijte půl litrem olivového oleje. Jestli ho nemáte po ruce, dejte klidně šanci tomu kokosovému, slunečnicovému nebo třeba jojobovému, záleží pouze na vašich preferencích. Po dvou týdnech louhování olej přeceďte a uchovávejte na chladnějším místě, kde vám v nejlepší kondici vydrží i 12 měsíců.

Vynikající je rovněž pampeliškový sirup!

Do 1 litru studené vody nasypeme 2 vrchovaté dvouhrstě květů a pomalu zahřejeme k varu. Necháme vzkypět, odstavíme a necháme stát přes noc. Druhý den scedíme přes síto necháme okapat a květy rukou dobře vymačkáme .Přidáme 1 kg hnědého cukru a půl citrónu nakrájeného na plátky. Pak znovu zahříváme ta, aby se tekutina odpařovala bez vaření. 1x či 2x necháme zcela vychladnout, abychom zjistili správnou hustotu. Nesmí být příliš hustý, aby nezačal krystalizovat , ani příliš řídký, aby nezačal kvasit. Tento sirup opravdu výtečně chutná, dá se používat na oslauení čajů, na chleba s máslem i do různých těst. Lidé s nemocnými ledvinami nesnáší kyseliny, které obsahuje pravý med a pro ně je mnohem lepší tento "med" pampeliškový.

Pampeliška-proti rakovině

Jde o jednu z nejvíce rozšířených květin po celém světě. Roste doslova všude, jsou jí celé louky i trávníky na sídlištích. Roste po celý rok a dokonce se dá najít i v zimě, pokud není přikrytá sněhem. Neexistuje snad ani dítě, které by jí neznalo a i přesto ví o jejich nesmírně silných léčících účincích jen málokdo.

Ano, mluvíme o běžné pampelišce.

Naše moudré maminky a babičky dělali z pampeliškových květů sirup, protože znali jejich léčivé účinky. Co však ještě nevěděli je fakt, že tyto květy mohou pomoci i pacientům s rakovinou.

Kořen silnější jako chemoterapie

Vědci objevili, že kořínek pampelišky je při ničení rakovinových buněk účinnější jako chemoterapie. Dokáže totiž kompletně usmrtit rakovinové buňky bez toho, aniž by poškodila ty zdravé.

Kromě proti rakovinových účinků má pampeliška i následující vlastnosti:

Pomáhá při alergiích

Snižuje krevní cholesterol

Vylučování žluči

Detoxikace jater

Močopudné

Obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů, jako například B6, thiamin, riboflavin, vitamin C, železo, vápník, draslík, zinek, hořčík a kyselinu listovou. V jedné misce s 55 gramy pampeliškových listů najdete až na 535 % potřebné denní dávky vitamínů K a 112 % vitamínu A. To všechno se o pampeliškách ví celé roky.

Zázračný pampeliškový čaj

Výzkum provedený na kanadské univerzitě ve Windsore dal naděj i onkologickým pacientům. Zjistil, že kořeny pampelišky efektivně zabíjí rakovinové buňky a zároveň nemá žádné vedlejší účinky.

Čaj z pampelišky má poměrně rychlý účinek. Už v průběhu 48 hodin po prvním užití dochází k dezintegraci (rozpadu) prvních rakovinových buněk. Odhaduje se, že pravidelná dlouhodobá kůra kořínkem pampelišky umí odstranit většinu nádorů. Kvůli těmto neočekávaným výsledkům byly vědeckému týmu přiděleny další prostředky na pokračování výzkumu.

John di Carlo, 72 letý onkologický pacient, podstoupil intenzivní léčbu agresivní chemoterapií. Po jejím neúspěchu ho lékaři poslali domů umřít v okruhu svých nejbližších. Jako poslední možnost se rozhodl pro léčbu pomocí čaje z pampeliškového kořene. Jen o 4 měsíce později byl tento muž v remisi (ústupu rakoviny).

1. Jak připravit pampeliškový čaj

Pampeliškový čaj se připravuje obvykle ze sušeného mletého kořene. Použít ale můžete i na jemno nakrájený čerstvý kořen.

Přibližně 1 až 2 čajové lžičky kořene (podle chuti a závažnosti onemocnění) zalijte 2,5 dcl vroucí vody a nechte vyluhovat přibližně 15 minut.

Čaj pijte 2 až 3 krát denně, nejlépe před jídlem. Užívá se několik měsíců. Některé zdroje uvádějí, že i listy pampelišky mají určité protirakovinné účinky. Pro přípravu čaje proto můžete zvážit použití směsi kořene a listů.


2. Pampeliškový čaj

1 vrchovatá čajová lžička se dá na noc do ¼ l studené vody, druhý den zahřejeme k varu a zcedíme.

Vypijeme po doušcích půl hodiny před a půl hodiny po snídani.


Pampeliškový čaj pomůže i vašim játrům

Pampeliškový kořen má schopnost zvýšit tok žluči, a proto uleví vašim játrům. Pomáhá detoxikovat a působí preventivně proti onemocněním jater. Funguje i na kožní a oční nepříjemnosti.

Prevence rakoviny podle Dr. Mercolu

Pampelišku, jako účinnou prevenci rakoviny, zdůrazňuje na své stránce v tomto článku i známý americký lékař Dr. Mercola. Kromě ní, jako další výbornou věc na prevenci rakoviny (a zvláště rakoviny prsu), doporučuje v dalším článku superpotravinu spirulina. Důležité při ní však je, aby byla pěstována v čistém a na nutričně látky bohatém médiu, jakým je například vulkanické podlaží. Výše zmíněný odkaz uvedené kritérium splňuje.


V medicíně se smetánka lékařská používá jako součást čajů při nemocech trávicí soustavy, infekcích močových cest a cukrovce. Doporučuje se také jako řešení avitaminózy (chorobný stav vyvolaný naprostým nedostatkem určitého vitaminu). Osvědčila se rovněž jako prostředek pročišťující krev, regulátor vysokého krevního tlaku i lék na zmírnění křečí ve žlučovodech a žlučníku.

Kdyby vám někdo řekl, že za pár týdnů můžete nasbírat bylinu, kterou lze použít na problémy s klouby, na nemoci ledvin, při žloutence i nechutenství a dokonce i na rakovinu, věděli byste, co hledat? Mluvíme o obyčejné pampelišce!

Pampeliška patří mezi velmi odolné rostliny. A právě tuto svou životní sílu a houževnatost jako by se snažily předat i vám. Proto se nebojte hlídat chvíli, kdy se objeví v přírodě a využijte ji jako léčivku - celou, od květu po kořeny.

Listy do salátu i polévky

Listy pampelišky jsou skvělým zdrojem vitaminu C, A, D, ale i vitaminů skupiny B. Je v nich kyselina křemičitá, betakaroten, draslík, vápník, měď a železo. Obsahují ale i třísloviny či silice, které mají pro tělo blahodárné účinky. Listy pampelišek, sotva se objeví, mohou sbírat i konzumovat ti, kteří potřebují pročistit a posílit ledviny, ozdravit játra, ulevit od bolestí kloubů, při kožních problémech a třeba i akné. Pampelišky také čistí krev a odvodňují. Protože má silné detoxikační účinky, zrychlí také metabolismus a tím pomáhá s hubnutím. Vyčistí žaludek a prý může i rozpustit žlučové kameny... A nikoli v poslední řadě lze zmínit i to, že se o ní mluví jako o léčivce, kterou je dobré užívat v případě léčby nádorového onemocnění.

Listy můžete omýt a natrhat do salátů, přidat do polévky, do smoothie nebo z nich udělat obdobu špenátu. Můžete si z nich udělat čaj, který můžete popíjet, ale také ho použít jako pleťovou vodu. Čaj připravíte z jedné čajové lžičky čerstvých nebo sušených listů a čtvrt litru vody. Listy přelijte vroucí vodou a nechejte asi pět minut louhovat, pak přeceďte, nechte vychladnout a popíjejte. Detoxikační kúra doporučuje dva šálky pampeliškového čaje po dobu alespoň dvou měsíců.

Pampelišky jsou zdravé od kořene až po květ, listy a stvoly květů můžete chroupat po umytí, bez jakékoli další úpravy. Květ můžete sníst také, ale spíš z něj vyrobte sirup

Listy pampelišky

Pro dobré trávení

Dobrý podíl vlákniny obsažený v těchto listech může pomoci podpořit gastrointestinální zdraví tím, že podporuje peristaltiku střev a zlepšuje absorpci živin z potravy. To může také eliminovat příznaky zácpy, průjmu a dalších zažívacích obtíží.

Snižují riziko vzniku zánětu

Vědecké studie prokázaly, že listy pampelišek mohou zabránit uvolnění určitých zánětlivých molekul v těle, čímž pomáhají omezovat otoky a podráždění jak na pokožce, tak i uvnitř v orgánech i kloubech.

Posilují kosti

Listy pampelišek obsahují širokou škálu minerálů, díky tomu jsou velkou podporou pro kostní minerální hustotu a preventivně působí proti osteoporóze a dalších onemocnění souvisejících s přibývajícím věkem.

Detoxikují tělo

Pampelišky jsou známé pro své diuretické vlastnosti, listy pampelišek přispívají k eliminaci toxinů z těla a odvodňování organismu, tím celkově přispívají k detoxikaci ledvin, jater a celkově posilují metabolický systém.


Regulují krevní tlak

Výzkum poukazuje i na fakt, že tyto listy přispívají ke snížení krevního tlaku a tím snižují napětí v celém kardiovaskulárním systému. Díky těmto účinkům snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, infarktu a mrtvice.

Zpomalují stárnutí

S dobrým obsahem vitaminů E, C, A a K, prospívají tyto zelené listy i naší pokožce. Tyto vitaminy působí jako antioxidanty, pomáhají eliminovat zánětlivé stavy a snižují oxidační stres v celém organismu. Díky tomu snižují výskyt nejen vrásek a stařeckých skvrn, ale také účinně zpomalují stárnutí celého organismu.

Pampeliškové listy v kuchyni

A na závěr vám poradíme několik tipů, jak začlenit listy pampelišek do běžné stravy. Nejsnadnější konzumace listů je přidávání do zeleninových a ovocných šťáv a smoothies, kde se snadno ztratí jejich mírná hořká chuť. Běžně se také listy pampelišek přidávají do jarních polévek, k pečenému masu a masovým směsím na kari. Listy můžete přidávat také do zeleninových salátů, či využít při přípravě pesta, zkrátka ve fantazii se meze nekladou.

Pampeliškové květy proměňte na med

Od dubna začínají pampelišky kvést - a květy obsahují karotenoidy, silice a flavonoidy, které se osvědčily jako úleva v případě chřipky či angíny. Květy můžete trhat celou dobu, tedy až do zhruba října. Zpracovávat je musíte vždy čerstvé, protože se nedají sušit.

Velmi často se z květů vyrábí tzv. med, tedy spíš pampeliškový sirup. Potřebujete na to 400 plně rozkvetlých květů, 2 litry vody, 2 citrony a 2 kila cukru, ideálně přírodního, tedy nerafinovaného, hnědého. Květy odštípněte od stonků, omyjte a dejte do hrnce s vodou. Přidejte nakrájené citrony, nechte vzkypět a odstavte nejméně na den. Potom musíte důkladně přecedit přes velmi jemné sítko nebo plátýnko, květy vymačkejte. Do výluhu přidejte cukr a zahřívejte velmi zvolna nejméně hodinu, ale jen tak, aby se voda lehce odpařovala, nikoli výrazně bublala. Zahřívejte, dokud nebude konzistence sirupu ideální, čili se nebude táhnout. Příliš hustý by cukernatěl, příliš řídký by se kazil.

Sirup nalijte ještě teplý do vymytých sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Ve spíži vydrží přes zimu. Užívat ho můžete při nemoci, ale i preventivně. Až budete trhat květy pampelišky, rozhodně nevyhazujte ani její stvoly - ty můžete po omytí také klidně konzumovat. Skvělé jsou pro diabetiky, kteří by jich mohli sníst až deset denně. Čtrnáctidenní kúru konzumace minimálně pěti stvolů by měli podstoupit všichni, kteří se cítí bez energie. Ačkoli je stvol hořký, je také šťavnatý a po chvíli žvýkání začne chutnat příjemně.

Sirup z pampelišek, označovaný jako pampeliškový med, má mnoho příznivých účinků.


Pampeliškový med 2

250 květů
1l vody
1kg cukru
2 citróny
1pomeranč

Květy opláchneme, pocukrujeme, pokameme šťávou z citrónu a necháme 12 hodin stát.Potom zalijeme 1/2 litrem vody a necháme do druhého dne louhovat.Poté květy s vodou svaříme a po vychladnutí přecedíme.Získanou tekutinu svaříme s cukrem a s oloupaným a na pláky pokrájeným citrónem a pomerančem, necháme vychladnout a poté opět pomalu zahříváme až k bodu varu a pět necháme vychladnout.Postup opakujeme - za průběžného míchání - tak dlouho, dokud tekutina nezačne medovatět.Nalijeme do nahřátých skleniček, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.
Stejným způseb připravíme i med z různých bylinek.

Není na závadu když med zcukernatí.Stačí dát do mikrovlnky a rozehřát.


Kořen pampelišky

Nejvíc účinných látek je v pampeliškovém kořeni. Ten je skvělým pomocníkem hlavně pro ty, kteří mají potíže s trávením, se žlučníkem, játry a ledvinami či slinivkou. Naordinovat by si ho měli kuřáci, milovníci alkoholu, ale i ti, kteří jedí denně velké dávky léků. Právě látky obsažené v kořeni skvěle detoxikují, minimalizují záněty v těle. Pomáhají snížit hladinu cukru i cholesterolu v krvi a krevní tlak. Kořen pampelišky by měli vzít na vědomí také nemocní s revmatismem a dnou. Je dobrý i při ochraně kloubů a chrupavek. I kořen má mít sílu prospět lidem s nádory.

Kořen se sbírá v jarních měsících a na podzim. Jak asi vědí všichni, kteří se pokoušeli vytrhnout pampelišku ze země, není to snadné. Rozhodně se ale trocha námahy vyplatí. Kořen musíte pořádně vyprat a očistit, pak ho nakrájejte na kousky a usušte - ovšem ve stínu, bez přímého slunce. Dbejte na to, abyste ho skladovali v suchu, má tendence plesnivět.

Sušený kořen můžete použít na přípravu čaje - jednu čajovou lžičku kořene povařte pár minut ve 250 ml vody a pak nechte nejméně čtvrt hodiny louhovat. Můžete pít až třikrát denně před jídlem - a to i dlouhodobě.

Pampelišková káva: Vyniká příjemnou chutí i zajímavými vlastnostmi

Často i zdánlivě malá změna v životosprávě může přinést překvapivé výsledky. Zkuste omezit konzumaci kofeinových nápojů a lahodný šálek voňavé kávy nahraďte zdravější alternativou. Káva z pampeliškového kořene se může pochlubit netradiční chutí a širokou paletou zdraví prospěšných účinků. Je totiž doslova nadupaná živinami.

Příprava Pampelišky

Pokud chcete vyzkoušet kávovinový nápoj z pampeliškového kořene, není třeba se obávat zdlouhavé přípravy. Do šálku se vloží 2 kávové lžičky kávoviny a zalijí se vroucí vodou. Nápoj se nechá zhruba 10 minut louhovat. Pak už ho stačí jen jednoduše přecedit a je hotovo.

Pampeliškovou kávu není třeba si odpírat ani ve večerních hodinách, protože je bez kofeinu, nezpůsobuje potíže s usínáním. Je proto možné si nápoj vychutnat kdykoliv během dne.

V případě léčivé kúry je vhodné popíjet až 3 šálky denně po dobu 3 měsíců.


Čaj z pampelišky

Použijeme kořen, eventuálně s mladým listem. Dáme 2 čajové lžičky drogy
na 1/4 l vody, necháme přejít var a poté 15 minut ustát. Pijeme 2x denně šálek.
Kneipp: ...kdo po 5 dnů užiješ denně po šálku tohoto čaje, polovic ráno
a polovic večer, najdeš v moči leccos, o čem budeš rád, že ses toho zbavil.
Do močopudných čajů mícháme pampelišku s břízou, vřesem, kopřivou, brutnákem aj.

Při jarní únavě a celkové vyčerpanosti, hlavně v jarním období, pomáhají
jarní čisticí čaje, ve kterých je pampeliška velice důležitou součástí. Je
známá zkušenost, že bylinky ve směsích jsou účinnější, protože se navzájem
vhodně doplňují a také nedochází k předávkování.

Dobré čajové směsi na čištění krve

Smícháme: kořen i list pampelišky 25g, kopřivu, břízu a maliník po 20g,
květ bezinek 15g, květ měsíčku zahradního 5g
nebo
stejným dílem kořen čekanky, kořen pampelišky, oddenky pýru a jahodník.
Použijeme 2 lžičky sušené směsi na 1/4 litru vody, spaříme a necháme
15 minut ustát. Pijeme 2-3x denně.
Tyto čaje jsou sice močopudné, ale nehodí se k vyplavování nahromaděné
vody při špatné činnosti srdce nebo ledvin (otoky).

Čaj při zánětu žlučníku a žlučovodů

Podrcený plod ostropestřce mariánského 20g, kořen a nať pampelišky
25g, list máty peprné 25g, třezalka 10g. Dát 2 čajové lžičky sušené směsi na
1/4 l vody, nechat krátce přejít var a 15 minut přikryté ustát.
Čaj (odvar) při žlučníkových potížích
Plod ostropestřce 25g, kořen pampelišky 20g, kořen čekanky 20 g, plod
fenyklu 5g. Dát 2 lžičky na 2 šálky, 10 minut povařit, vypít během dne.

Čaj při cukrovce

Směs: kořen pampelišky, list borůvky, list kopřivy, list černého rybízu, sušený
fazolový lusk bez plodů, trochu fenyklu. 2 čajové lžičky směsi na 1/4 l
vody, spařit, nechat ustát. Tento čaj snižuje obsah cukru v krvi. Je neškodný.
Mohou se použít třeba jen 2 nebo 3 byliny, podle možností. Znovu připomínám,
že dobrý způsob při cukrovce v počátečním stadiu je pojídání stvolů
mladé pampelišky - asi 6-10 kusů denně. Není to hořké, jak by se zdálo.
Posekané na chlebu s máslem chutnají docela dobře.


Čajová směs při vyrážkách, špatné pleti

Oddenky pýru, kopřiva, pampeliška, čekanka, list ostružiníku, nať violky
trojbarevné. Dát 2 čajové lžičky na 1/4 litru, spařit, ustát, používat 2x denně.

Čaj při bolestech kloubů a svalů

Kopřiva a pampeliška stejným dílem. Dát 2 lžičky směsi na 1/4 litru vody,
spařit a nechat ustát. Pít 2x denně jako kúru 4-6 týdnů, velice vyčistí tělo

Pampeliškové kapary

Natrháme si mladá, ještě pevně uzavřená poupátka pampelišek a klademe
je do kompotové sklenice. Střídavě (po vrstvách) je prosypáváme solí. Když
je sklenice plná, zalijeme octem. Chutnají jako pravé kapary a vydrží velmi
dlouho.

U pampelišek se ukázalo, že vyvolávají apoptózu buněk v melanomech

V severní Americe je statisticky zjištěno, že u dospělých ve věku 25-29 let se nejčastěji vyskytuje rakovina v podobě melanomu, jenž odolává chemoterapii. Nejúčinnější léčbou je doposud okamžité chirurgické odstranění, ale zároveň je důležité vědět i o dalších zkoumaných alternativách. Na univerzitě v Ontariu bylo třeba zjištěno, že extrakty z kořene pampelišky dokáží účinně vyvolat apoptózu (programovaná buněčná smrt) buněk melanomu, aniž by přitom způsobovaly jakoukoliv toxicitu.V úvodní studii bylo prokázáno, že chemické působení extraktu z pampelišek vyvolalo už v průběhu prvních 48 hodin rozpad nádorových buněk a nikdy nedošlo k poškození zdravých buněk. Vědci zjistili, že pokračující léčba s pomocí nízkých dávek extraktu z kořenů pampelišky byla efektivní pro odstranění většiny rakovinných buněk. Výsledky z této úvodní studie se ukázaly být natolik nadějné, že výzkumný tým obdržel další granty k pokračování tohoto projektu.

© 2022 Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky